A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Липовицький ліцей Спаської сільської ради Калуського району Івано-Франківської області

Історична довідка

 

      Наша славна та загадкова Бойківщина та її невеличка частинка – Липовицька земля, що овіяна легендами й переказами, край з історичними та  національно-культурними традиціями, має щастя на творчих людей, не байдужих до нашої славної минувшини та поступу. А початки нашого становлення сягають глибокої давнини, як свідчить науковець Михайло Габорак  до 1592 року. Згадується село Липовиця і в наступному ХVІІ ст., а саме в історичних документах за 1639 та 1672 роки. Звичайно, що в ті далекі роки населення було неписьменним, бо в таких невеличких віддалених селах шкіл не було.

   І тільки в др. пол. ХІХ ст. в с. Липовиця  епізодично почала діяти  початкова школа, однак постійного приміщення  та вчителя не було. Це була так звана школа-дяківка,  яких  в Галичині було багато,  чи не в кожному селі.  В погожі дні  на подвір'ї біля церкви  збиралися дітлахи та опановували ази науки, а допомагав їм в цьому місцевий дяк. Не всі діти шкільного віку  мали змогу навчатися, та й з настанням холодів наука припинялася. Тільки в кінці першого десятиліття XX ст.  сільська громада спромоглася збудувати шкільне приміщення і 16 березня 1909 року відбулося відкриття школи. Вона  була спочатку двокласною, а потім 4-класною. Основними предметами в школі були  польська мова, історія Польщі, опановували також рахунки та інші предмети.  Число  учнів у школі  не було  постійним, бо їх  налічувалося 10-15 чоловік, а під час зимових хуртовин і сильних морозів  - ще менше. Через брак одягу та взуття багато дітей взимку рідко ходили в школу, а йшли, як правило, ті, які швидше одягнули одяг та наділи наявне взуття.
      Особливо необхідно відзначити Д.І. Савчина (1866-1944рр.), який вніс свій вклад у розвиток   освітнього рівня громади і таким чином зумів   прислужитись своїм землякам у галузі  освітніх знань. Згідно історичних даних  на початку 30 - их  років

ХХ ст. в Липовицькій початковій школі навчалося біля 300 дітей, однак, напевне, ця цифра завищена.  І все ж  діти тягнулись до знань, бо тоді вважали , що « вчена людина бідувати не буде».

  У 1937 році громада села з ініціативи тодішнього війта Т.Д. Савчина (сина Д.І. Савчина) розпочала будівництво  нового приміщення двоповерхової школи. Щоб оплатити  майстрам(вони були із с. Ціневи) за їхню працю, липівчани продали 700 м3 громадського лісу.  Будівництво проводилось на чолі із ціневським майстром Миколою Гринишиним і було закінчено в часи Радянської влади, на початку 1941 року( « за перших совітів»). В роки Другої світової війни діти навчались в школі, однак хтось із  школярів виколов очі на портреті Гітлера і всіх дітей закрили та хотіли наказати. Тільки в результаті тривалих переговорів їх відпустили, однак навчання було припинено.

Відновилося навчання в школі   після звільнення від фашистів, а архівні документи від 25 березня 1945 року повідомляють про те, що Липовицькою початковою школою завідувала  Вірстюк Анастасія Данилівна, 1898 року народження.  Як повідомляє архівне джерело, вона була педагогом із « спеціальною середньою освітою  у галузі освіти … і закінчила вчительську семінарію у Самборі».  Восени 1945р. в  село приїхали працювати дві молоді вчительки  М.Д.Дирів (Сікач, родом з Ясеновця ) та О.А.Косів. В часи тотального наступу на українську національну ідентичність  та духовність вчителів змушували брати участь у всіх партійно-радянських заходах, про що дізнаємося з архівних документів. Зокрема, один з них ( інформація в райком партії) повідомляє про те, що восени 1946 року, а саме 7-8 листопада, в «честь 29-ої річниці Жовтневої соціалістичної революції»,  відбувся один із запланованих заходів. На організований «совітами» мітинг, на якому були присутні двісті учнів 1-4 класів Липовицької школи, з доповіддю виступив уповноважений по селу Карев.

  Школа та учні відчували гостру нестачу в матеріально-технічному забезпеченні. Навчальні підручники мали тільки вчителі, а класні журнали приходилось робити із зошитів.  Учні писали на зошитах, виготовлених їз паперових мішків  або  старих плакатів, на клас були 1-2 чорнильниці, наповнених рідиною з бузини.

Окремі учні, закінчивши  чотирикласну Липовицьку школу, продовжували навчання (5-й клас) в Лугівській семирічній, а потім у Спаській середній школах. Про це, зокрема, згадує онук  М.І.Бубнюка, першого голови с/Ради  Я.В. Дранчук.  Він повідомляє: "Ходили в Лугівську школу пішки, босими, навіть ходаки із скатів від машин були не в усіх".

    В 1966 р. в Липовиці було відкрито середню школу, першим директором якої стала М.Г.Байрак (Яблонська). Прихід у школу вчителів із вищою освітою, в тому числі і місцевих, істотно підвищив навчально-виховний рівень занять та авторитет закладу. З часом зросла матеріальна база школи,а в 1978 році збудовано пришкільний інтернат для учнів із с. Суходіл та  хутора  Мечище.

     Велике значення в школі має краєзнавча робота , а її центром є музей історії та етнографії села Липовиця, що має давні традиції і урочисто  відзначив своє 20-річчя у 2009 році. Створюючи його, ми поставили перед собою мету увіковічнити пам’ять про всю нашу славну липовицьку родину – ближню і далеку, про людей знаних і маловідомих та нашу історичну минувшину.

     Організаційні роботи розпочали в 1989 році з ініціативи директора школи вчителя історії Василя Михайловича Андрейківа. Спочатку створювався музей освіти, який був реорганізований в музей історії та етнографії села Липовиця. Значну участь у пошуку та зборі матеріалів взяли учні та педагоги школи. В 5-11-х класах було розпочато довготривалу пошукову експедицію «Люби і знай свій рідний край», яка триває дотепер і становить складову частину всеукраїнського руху «Моя земля – земля моїх батьків». У вересні 2007 року в селі працювала наукова етнографічна експедиція культури Східної Бойківщини, якій було надано значну допомогу у зборі матеріалів з боку шкільного музею.

Ми гордимося своїм селом, з якого вийшло чимало відомих людей. Це, зокрема, Михайлишин-Ібрагімова Олена – професор, доктор педагогічних наук, декан факультету Казанського університету, автор багатьох наукових праць. Плідно працюють також брати-науковці у Львові Василь та Микола Чоповські, які обрали історичний фах. Спеціальність історика-етнолога також обрала випускниця школи, кандидат історичних наук Костишин ( Андрейків) Христина.  Ці та інші земляки, які трудяться на рідній землі, продовжують славні традиції наших предків.

Однак, найбільшою нашою гордістю є прості  липівчани-бойки, які свято зберігають славні звичаї і традиції минулих поколінь, наполегливою повсякденною працею примножують матеріальну та духовну культуру села Липовиця.

Станом на даний час в  Липовицькому ліцею навчається 181  здобувач освіти.

Найголовнішим завданням сьогодні є збереження і відтворення культурно-історичної спадщини, звичаїв та традицій рідного краю, що є   частинкою прекрасної і неповторної Бойківщини.  Саме ці завдання покладені на педагогічний колектив, який реалізує проект « Школа Бойківствознавства» та  шкільний музей, який є центром і координатором всієї  краєзнавчо  - пошукової  та дослідницької роботи в школі та етнокультури громади села.

16 березня 1909 року відбулося відкриття школи

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора